czwartek, 4 maja 2017

Sposoby na naukę

Witajcie kochani! Wiemy, że wielu z was w najbliższym czasie bedzie próbowało poprawić stopnie, dlatego chcemy wam w tym pomóc. Na naszym blogu możecie już znaleźć post, w którym udzielamy wam wskazówek na temat nauki, aczkolwiek od tego czasu wiele się zmieniło. Jesteśmy teraz bardziej świadome tego, w jaki sposób powinniśmy sie uczyć, co ułatwia zapamiętywanie. Chcemy się z wami tym podzielić i zaktualizować nasze sposoby na nauke.


Zacznijmy może od wyjaśnienia w jaki sposób pracuje nasz mózg. Przeprowadźmy prosty eksperyment. Jeżeli powiemy Ci słowo "długopis" to w twojej głowie nie pojawia sie słowo długopis tylko obraz. Jest to dowód na to, że zapamiętujemy dzięki obrazom, sybmolom. Dlatego dużo łatwiej nam zapamiętać daną sytuację, zdarzenie, niż ciągi liczb, słów itd. A więc podczas nauki warto wykorzystywać obrazy, rysunki itp, ponieważ dzięki nim nie tylko będzie nam łatwiej i szybciej coś zapamiętać, ale również pobudzamy naszą kreatywność.
Kolejnym doświadczeniem, które pokaże, co warto zmienić w sposobie nauki jest przypomnienie sobie ostatnich wakacji. Zakładamy, że widzisz wtedy konkretną sytuację, czujesz zapach, ciepło, odczuwasz konkretne emocje. I tutaj widzimy, że im więcej zmysłów wykorzystujemy, tym głębiej zostaje nam to w głowie i nie mamy problemu z przypomnieniem sobie danej sytuacji.
Podczas nauki możesz to wykorzystać w taki sposób, że bedziesz sobie bardzo dokładnie wyobrażaj tę sytuację np podczas nauki o budowie zwierzęcia np psa wyobraź sobie jak ten pies wygląda (jesli nie wiesz jak cos wygląda wpisz to w grafice google), jaki jest w dotyku, jaki ma zapach. Wyobraź sobie konkretną sytuację związaną z tym, czego się uczysz. Bardzo ważnym aspektem są kolory, które kojarzą nam się z danym zagadnieniem. Własnie w taki sposób mózg wszystko lepiej zapamieta.

Pamiętaj o tym, że nasz mózg jest w stanie przypomnieć sobie coś poprzez skojarzenia. Dlatego warto zaznaczać SŁOWA klucz, które w stresowych sytuacjach pomogą nam przypomnieć sobie dane zagadnienie np jeżeli zakreślimy słowo Grunwald, to od razu mamy w głowie skojarzenie z rokiem 1410, wielką wygraną Polaków itd. Takie słowa pomagają nam uporządkować dużą ilosc materiału.

Jeżeli juz wiem w jaki sposób pracuje nasz mózg, to możemy przejść do samego procesu nauki. Tutaj niewiele się zmieniło od ostatniego wpisu. Najlepiej uczyć się przy biurku, dobrym oświetleniu, przygotować sobie duże ilosci wody, potrzebne materiały, coś do jedzenia i ustawić stoper na 30/40 minut. Jeżeli już mamy wszystko przygotowane, to zaczynamy naukę od wstępnego przejrzenia tego, czego bedziemy sie uczyć. Przeglądamy zdjęcia, wytłuszczone pojęcia. Kolejnym krokiem będzie bardziej dogłębne przejrzenie tekstu, zaznaczenie najważniejszych słów. Następnie dokładnie czytamy tekst. Na samym końcu robimy notatki. Najlepiej robić je w formie kolorowych map myśli, urozmaicać je obrazkami. Na samym końcu po zakończeniu nauki polecamy wszystko powtórzyc.
Bloki nauki nie powinny trwać dłużej, niż godzinę, ponieważ po tym czasie nasz mózg pracuje dużo wolniej. Podczas przerw powinniśmy robić coś całkowicie innego, niż podczas nauki np wyjść na spacer, zrobić sobie coś do jedzenia, poćwiczyć.

Przy nauce języków, czy definicji mogą przydać się fiszki. Możecie dodawać do nich obrazki.

Mamy nadzieję, że pomogłyśmy wam w jakiś sposób zabrać się za poprawianie ocen. Wiemy, że zastosowanie wszystkich sposobów na poczatku nie jest łatwe, ale na prawdę pomaga. Życzymy wam jak najłatwiejszych sprawdzianów i żebyście osiągneli wszystko, co sobie zaplanowaliście. Jeżeli macie jakies pytania-piszcie w komentarzach. Zachęcamy do obserwowania nasego bloga, instagrama, twittera. Życzymy wam miłego dnia i do zobaczenia w następnym poście! :)2 komentarze: